RSS
 

Bir Satış Elemanında Bulunması Gereken Ekstra Nitelikler

12 Şub

Satış elemanlarında, işe aldığınız her insanda aradığınız dürüstlük,zeka,yapıcı enerji,kararlılık ve icra yeteneği dışında aramanız geren dört önemli nitelik daha bulunmaktadır.

  1. Empati. Başarılı satış elemanları müşterileri adına hissederler. Onların ihtiyaçlarını ve altında bulundukları baskıları bilirler; şirketlerinin karşı karşı oldukları meydan okumaları kavrarlar. Bütün anlaşmalara müşterinin gözüyle bakarlar. Evet, şirketi temsil etmektedirler ve evet, temsil ettikleri şirket için kar etsin isterler. Ama şirket çıkarları ile müşteri çıkarlarını dengeleme konusunda o kadar büyük deha sahibidirler ki, zorlu müzakerelerin sonunda bile, her iki tarafta o sürecin adil olmaktan da daha adil olduğunu kabul ederler.
  2. Güvenilirlik. Satış elemanının sahip olması gereken ikinci niteliktir.Sözleri inandırıcıdır;El sıkışmalarının bir anlamı vardır. Her satışı uzun vadeli bir ilişkinin parçası olarak görürler ve müşteri onların bu bakışını genellikle karşılıksız bırakmaz.
  3. Muhteşem satış elemanları güçlü bir itki,cesaret ve özgüven karışımına sahiptir. Telefonla arama yoluyla çabası acımasızdır. Böyle konuşmalardan kimse hoşlanmaz. Ama muhteşem satış elemanları şirketin gelişmesini o kadar çok isterler ki, bu tür konuşmaları hiç yılmadan, her gün yaparlar ve karşılaştıkları kaçınılmaz reddedilişleri kişiselleştirmeyecek kadar güçlüdür.Sadece derin bir nefes alıp, yollarına devam ederler.
  4. Satış elemanlarının en başarılıları “postacı” modelinden nefret ederler.Bu, postacıları hor gördüğümüz anlamına gelmez!Önceden belirlenmiş bir hat boyunca her gün posta dağıtmak onların görevidir. Ve muhteşem satış elemanları da mevcut ürünleri müşterilere satarken kesinlikle buna benzer bir şey yaparlar. Ama aynı zamanda, ürün ve müşteri fırsatları yakalayabilmek amacıyla yoldan çıkıp başka şeylerle uğraşmaktan da kendilerini alamazlar.
Be Sociable, Share!
 

Tags: , , , ,

Leave a Reply

 

 
 
stack by DynamicWp.net